FAQ

Jakie dokumenty są potrzebne polakom dla pracy w Niemczech?

Jakie dokumenty są potrzebne polakom dla pracy w Niemczech?

  Wybierasz się na zarobki? Praca w Niemczech dla polaków to fajny wybór. O ile oba państwa są członkami Unii Europejskiej, będzie ci lżej ze względu na to, jakich dokumentów potrzebują Polacy dla pracy w Niemczech. W zasadzie, pracując opiekunką w Niemczech, pozostajesz na terenie UE. Więc, na podstawie dowodu osobistego możesz wjeżdżać do innego państwa Europy, i pozostawać w obrębie pobytu turystycznego do 90 dni. Jeżeli planujesz zostać na dłużej, musisz się zameldować na pobyt tymczasowy, bądź stały.

  Jakie dokumenty są potrzebne polakom dla pracy w Niemczech?

  Najlepiej załatwić miejsce pracy jeszcze przed wyjazdem do Niemiec. Tak będzie ci łatwiej zaplanować swój pobyt. medius-work.pl/oferty-pracy/ I musisz się dowiedzieć na pewno, jakie dokumenty trzeba mieć ze sobą.

  Chociaż nie ma granic między państwami Unii Europejskiej, a jednak system ubezpieczeniowy i publiczne instytucje finansowe, wciąż wymagają dodatkowych dokumentów od obcokrajowców.

  Jeśli planujesz swoją pracę w Niemczech, należy ci zadbać o potwierdzenie swojego ubezpieczenia zdrowotnego. W tym celu musisz mieć zaświadczenie na formularzu A1. Jest to zaświadczenie o ustawodawstwie dotyczącym zabezpieczenia społecznego. Zostaje wydawane, aby potwierdzić przynależność osoby, która je składa, do ustawodawstwa zabezpieczenia społecznego. Czyli, zaświadcza, że obywatel polski, pracujący w Niemczech, wciąż podlega ubezpieczeniu w Polsce. Formularz A1 zostaje wydany, gdy spełnione są wszystkie warunki, wynikające z Unijnego prawa. Aby otrzymać taki dokument, należy wypełnić wniosek o wydanie zaświadczenia na formularzu A1. Złożyć wniosek może pracownik, zarówno jak i pracodawca. Jeżeli pracownik, świadczący pracę za granicą, podlega ustawodawstwu polskiemu, wtedy, musi opłacić wszystkie składki w Polsce. Za te sprawy, dotyczące zaświadczenia na formularzu A1, jest odpowiedzialne  ZUS. Wśród jej obowiązków jest wezwanie innego państwa UE sprawdzić zasadność wydania decyzji i formularza A1.

  Ubezpieczenie zdrowotne dla polaków na czas pracy w Niemczech

  Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dokumentem uprawniający do skorzystania ze służby zdrowia w państwach UE. Jest tu ważny moment: polakom w pracy w Niemczech nie przysługuje każda usługa świadczona przez niemiecką służbę zdrowia. Ale gwarantuje leczenie w placówkach medycznych działających na podstawie publicznej opieki zdrowotnej w Niemczech w razie, gdy:

  • posiadacz karty EKUZ wpadł w wypadek
  • posiadacz karty EKUZ okazał się w sytuacji zagrażającej życiu
  • posiadacz karty EKUZ nagle zachorował
  • posiadacz karty EKUZ cierpi od pogorszenia formy choroby przewlekłej.

  Taki dokument ubezpieczenie swojego zdrowia warta nie bagatelizować, ponieważ praca dla polaków w Niemczech często występuje jako trud fizyczny. Nawet w codziennej pracy w domu, jako opiekunka, może zdarzyć się uraza. Nie zwlekając, przed wyjazdem do pracy w Niemczech, możesz złożyć wniosek osobiście. Dlatego zwróć się do wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Możesz to zrobić też przez Internet. Karta otrzymuje się od ręki i nieodpłatnie.

  Inne dokumenty niezbędne polakom dla pracy w Niemczech

  W momencie zawarcia umowy z pracodawcą potrzebne też są:

  • dowód osobisty
  • prawo jazdy (jeżeli posiadasz),
  • numer konta bankowego + SWIFT/BIC
  • akt zawarcia związku małżeńskiego (jeżeli istnieje)
  • akty urodzenia dzieci (jeżeli istnieją)

  Te ostatnie dwa są niezbędne dla ustalenia twojej przynależności do klasy podatkowej w Niemczech. Dla tych polaków, którzy poprzednio pracowali w Niemczech, trzeba nadać takie dodatkowe dokumenty:

  • numer ubezpieczenia społecznego – Sozialversicherungsnummer
  • numer ubezpieczenia zdrowotnego – Krankenversicherung Nummer
  • numer identyfikacji podatkowej – Steuer-ID/ Steueridentifikationsnummer

  O ile nie wyjeżdżasz z Unii Europejskiej, przeliczone dokumenty są ci potrzebne faktycznie, do tych samych działań, co w Polsce. Jeśli masz zamiar skompletować swoje dokumenty niezbędne Polakom dla pracy w Niemczech, i poszukujesz pracy, zapoznaj się z pracodawcą dla pielęgniarek w Niemczech.