Komunikacja to znacznie więcej niż rozmowa ze sobą. Oprócz komunikowania się słowami ona obejmuje również sygnały, takie jak gesty, mimika i dotyk. Zwłaszcza jeśli Twój bliski człowiek słabo widzi lub słyszy lub jest zdezorientowany, komunikacja niewerbalna – zrozumienie bez słów – ma ogromne znaczenie. Może to być na przykład uśmiech lub poważny wyraz twarzy, gest lub ruch ciała, lub kontakt wzrokowy. W ten sposób możesz kontaktować się z ukochaną osobą na wszystkich etapach życia i utrzymywać związek. Ponieważ komunikacja jest bardzo skomplikowana, ważne jest, aby zwracać szczególną uwagę na sygnały niewerbalne. Język to nie tylko to, co mówisz, ale także to, jak mówisz.
Na każdą rozmowę zawsze wpływają obaj rozmówcy – Ty i Twoi bliscy. Wysyłasz zarówno świadome, jak i nieświadome komunikaty poprzez to, co mówisz oraz poprzez swój nastrój, uczucia i zachowanie, które druga osoba interpretuje. Ale to nie znaczy, że rozumie lub interpretuje komunikaty na Twój sposób. Na przykład, jeśli źle spałeś w nocy, możesz mieć trudności z przyjęciem tego, co mówi Ci inna osoba. Może odnieść wrażenie, że nie interesuje Cię to, co próbuje Ci powiedzieć. Uświadom sobie: każdy z was jest jednocześnie nadawcą i odbiorcą złożonych wiadomości, które składają się z czegoś więcej niż tylko słów. Dlatego zawsze bądź przyjazny, skupiony i doceniający. Dzięki temu masz pozytywny wpływ na komunikację. Nawet szczere słowo może wzbudzić zrozumienie w ukochanej osobie. Możesz powiedzieć, że źle spałeś i jesteś bardzo zmęczony, ale możesz poświęcić trochę czasu na słuchanie, gdy poczujesz się bardziej wypoczęty.
Nie stresuj się ani nie reaguj negatywnie na zmarszczoną minę bliskiej osoby. Osoby wymagające opieki mogą czasami wydawać się rozdrażnione i mieć zły humor z powodu ich sytuacji życiowej. Osoba wymagająca opieki musi poradzić sobie ze swoją sytuacją życiową i poprawić ją przy Twoim wsparciu. Bądź hojny i pomóż ukochanej osobie przeżyć zły dzień. Ale w każdym razie nie uzależniaj się od jej nastroju.