Ruch to życie i odwrotnie. Życie to ruch. Jest to ważne dla wszystkich żywych istot. Wiele ruchów, których nawet nie zdajemy sobie sprawy: kiedy oddychamy, klatka piersiowa unosi się i opada, serce bije, krew pulsuje w żyłach, jelito kurczy się rytmicznie, a tym samym popycha kaszę pokarmową dalej, w życiu codziennym ciągle się poruszamy. Być mobilnym potrzeba życia jest dla zdrowych ludzi i dla tych, którzy potrzebują pomocy. W ruchu czujemy nasze ciało, postrzegamy to, co może, a czego nie może. Możemy go słuchać i zastanawiać się, co chce nam powiedzieć, jeśli na przykład boli szyja lub stawy.
Ponadto w opiece nad potrzebującym wiele zależy od tego, w jakim stopniu jest on nadal mobilny. Dotyczy to samej opieki, a także wypoczynku.
Zastanów się, jakie formy ruchu sprawiają przyjemność twojemu podopiecznemu. Jak ważne są dla niego ćwiczenia? Czy lubił się poruszać wcześniej i co robił? Czy istnieją ograniczenia, które uniemożliwiają mu zrobienie tego teraz?
W jaki sposób twój krewny może być aktywny fizycznie, nawet jeśli nie jest już tak pomocny? Zapisz swoje pomysły i porozmawiaj o tym z podopieczną osobą. Zastanów się, kiedy i jak chcesz zrealizować plany. Jeśli twój krewny jest nadal dość mobilny, zalecamy mu wszystkie formy ruchu, które są dla niego możliwe i przyjemne. Ogrodnictwo na świeżym powietrzu jest piękne i dobre dla duszy. Rośliny w doniczkach można uprawiać przy stole. Jeśli twój podopieczny nie może długo stać lub sięgać po rośliny, krzesło ogrodowe na krawędzi klombu uchwyty i wysuwane uchwyty na sekatorze i łopacie pomogą ci to zrobić. Istnieje wiele różnych opcji swobodnego i przyjemnego się poruszania. Pływanie i aerobik w wodzie są dobre dla stawów. Niektóre baseny oferują specjalny czas kąpieli dla osób starszych i niepełnosprawnych. Szczególnym kierunkiem jest także muzyka, łączy ludzi. Wiele szkół tańca oferuje specjalne kursy dla seniorów. Psychoterapeuci i rehabilitanci mają również w swoim arsenale oferty dla osób niepełnosprawnych. Z drugiej strony, jeśli osoba, którą się opiekujesz, jest bardzo trudna do poruszania się, niezwykle ważne jest, aby dać mu wyzwanie tak delikatnie, jak to możliwe. Mała sztuczka: używaj przy tym jak najmniejszego przymusu.
Technicznym terminem na to jest kinestetyka. Pochodzi z greckiego i oznacza coś w rodzaju „percepcji ruchu”. Dziś koncepcja ta odgrywa ważną rolę w opiece nad chorymi. Mówiąc najprościej, oznacza to, że postrzegasz ruchy ukochanej osoby i dostosowujesz się do nich. Poruszasz się, że tak powiem, razem, a tym samym wspierasz indywidualne i naturalne ruchy osoby potrzebującej opieki.
Oczywiście po przeczytaniu nagłówka możesz się zastanawiać, jak się poruszać? Poniższe ćwiczenie pomoże ci znaleźć odpowiedź.
Jeśli usiądziesz na krawędzi łóżka, wstaniesz z krzesła, pójdziesz, złapiesz filiżankę, zrobisz to automatycznie w sekwencji niektórych ruchów. To naturalny wzór ruchu. Zwróć na to uwagę świadomie. Poproś swojego krewnego lub innego członka rodziny, aby poszedł za tobą. Zauważasz coś? Naturalne ruchy wyglądają nieco inaczej u każdej osoby.
W ramach opieki staraj się „przystosować” się do ruchu ukochanej osoby i wspierać ją w jej ruchach. Jeśli usługa opieki bierze udział w opiece nad pacjentem, specjalista opieki z pewnością pokaże ci kilka sztuczek, które pomogą ci zaoszczędzić energię. Nie bój się pytać! Ważne jest, aby pamiętać, że musisz nauczyć się i zastosować w praktyce kilka prostych zasad:
Wszystkie ruchy są dostosowane do sytuacji i stanu osoby, która potrzebuje twojej pomocy. Dlatego ważne jest, aby się nie spieszyć. Ściśle koordynuj z nim swoje działania za pomocą drobnych akcentów, spojrzeń lub słów. Zwróć uwagę na niego i jego impulsy motoryczne!
Jakie są ograniczenia osoby potrzebującej opieki i jaka pomoc może go ułatwić i pomóc w poruszaniu się? Skonsultuj się z pracownikami opieki z funduszu ubezpieczeniowego lub kliniki, lub weź udział w kursach szkoleniowych dotyczących opieki, w których możesz ćwiczyć i wypróbować wszystkie niezbędne narzędzia. Lekarz rodzinny może przepisać podstawowe środki pomocnicze. Zakład ubezpieczeń zdrowotnych pokrywa koszty, a ubezpieczony pokrywa dodatkowe koszty. Jeśli istnieje dyplom pielęgniarki, niektóre dodatkowe środki pomocnicze można uzyskać w kasie pielęgniarskiej.
Zwłaszcza gdy nadal jesteś trochę mobilny, czasami trudno jest zaakceptować, że Centrum pomocy, zapewni większą samodzielność i bezpieczeństwo. Być może dlatego, osoba wymagająca opieki, niechętnie wybiera się urządzenie do poruszania. Typowymi środkami pomocniczymi do chodzenia są laski, kule, deltarady lub chodziki. Wózki inwalidzkie pozwalają osobom, które mają trudności z poruszaniem się lub w ogóle nie mogą chodzić, być mobilnymi w mieszkaniu i na zewnątrz.
Również tutaj, wraz z członkami rodziny, którzy potrzebują opieki, możesz uzyskać porady dotyczące opieki nad urządzeniami, utrzymania ich w stanie roboczym, przestrzeni mieszkalnej i wyposażenia łazienek. Tam dowiesz się, które urządzenie do poruszania się jest najlepsze i otrzymasz instrukcje, jak z niego korzystać. Ważne jest, aby to urządzenie zawsze znajdowało się obok twojego krewnego w przyszłości i wiedział, jak z niego korzystać. Na przykład podczas wsiadania do wózka hamulce powinny być zawsze zablokowane. Podczas poruszania się po pochyłej powierzchni ważne jest, aby móc korzystać z hamulców. Prawidłowe działanie środka pomocniczego powinno być regularnie dokładnie konserwowane i sprawdzane.
Przeczytaj także: Jak właściwie zorganizować codzienność opiekuna?
Przeczytaj także: Oznaki i objawy choroby Alzheimera. Jak opiekować się osobą chorą na Alzheimera?