Dziennik pielęgniarki

Ruch to życie. W jaki sposób opiekun może zamotywować człowieka do ruchu

Ruch to życie. W jaki sposób opiekun może zamotywować człowieka do ruchu

  Ruch to życie i odwrotnie. Życie to ruch. Jest to ważne dla wszystkich żywych istot. Wiele ruchów, których nawet nie zdajemy sobie sprawy: kiedy oddychamy, klatka piersiowa unosi się i opada, serce bije, krew pulsuje w żyłach, jelito kurczy się rytmicznie, a tym samym popycha kaszę pokarmową dalej, w życiu codziennym ciągle się poruszamy. Być mobilnym potrzeba życia jest dla zdrowych ludzi i dla tych, którzy potrzebują pomocy. W ruchu czujemy nasze ciało, postrzegamy to, co może, a czego nie może. Możemy go słuchać i zastanawiać się, co chce nam powiedzieć, jeśli na przykład boli szyja lub stawy.
  Ponadto w opiece nad potrzebującym wiele zależy od tego, w jakim stopniu jest on nadal mobilny. Dotyczy to samej opieki, a także wypoczynku.

  Czy lubisz się poruszać?

  Zastanów się, jakie formy ruchu sprawiają przyjemność twojemu podopiecznemu. Jak ważne są dla niego ćwiczenia? Czy lubił się poruszać wcześniej i co robił? Czy istnieją ograniczenia, które uniemożliwiają mu zrobienie tego teraz?

  W jaki sposób twój krewny może być aktywny fizycznie, nawet jeśli nie jest już tak pomocny? Zapisz swoje pomysły i porozmawiaj o tym z podopieczną osobą. Zastanów się, kiedy i jak chcesz zrealizować plany. Jeśli twój krewny jest nadal dość mobilny, zalecamy mu wszystkie formy ruchu, które są dla niego możliwe i przyjemne. Ogrodnictwo na świeżym powietrzu jest piękne i dobre dla duszy. Rośliny w doniczkach można uprawiać przy stole. Jeśli twój podopieczny nie może długo stać lub sięgać po rośliny, krzesło ogrodowe na krawędzi klombu uchwyty i wysuwane uchwyty na sekatorze i łopacie pomogą ci to zrobić. Istnieje wiele różnych opcji swobodnego i przyjemnego się poruszania. Pływanie i aerobik w wodzie są dobre dla stawów. Niektóre baseny oferują specjalny czas kąpieli dla osób starszych i niepełnosprawnych. Szczególnym kierunkiem jest także muzyka, łączy ludzi. Wiele szkół tańca oferuje specjalne kursy dla seniorów. Psychoterapeuci i rehabilitanci mają również w swoim arsenale oferty dla osób niepełnosprawnych. Z drugiej strony, jeśli osoba, którą się opiekujesz, jest bardzo trudna do poruszania się, niezwykle ważne jest, aby dać mu wyzwanie tak delikatnie, jak to możliwe. Mała sztuczka: używaj przy tym jak najmniejszego przymusu.
  Technicznym terminem na to jest kinestetyka. Pochodzi z greckiego i oznacza coś w rodzaju „percepcji ruchu”. Dziś koncepcja ta odgrywa ważną rolę w opiece nad chorymi. Mówiąc najprościej, oznacza to, że postrzegasz ruchy ukochanej osoby i dostosowujesz się do nich. Poruszasz się, że tak powiem, razem, a tym samym wspierasz indywidualne i naturalne ruchy osoby potrzebującej opieki.

  Poruszaj się naturalnie

  Oczywiście po przeczytaniu nagłówka możesz się zastanawiać, jak się poruszać? Poniższe ćwiczenie pomoże ci znaleźć odpowiedź.

  Świadomie wstaję

  Jeśli usiądziesz na krawędzi łóżka, wstaniesz z krzesła, pójdziesz, złapiesz filiżankę, zrobisz to automatycznie w sekwencji niektórych ruchów. To naturalny wzór ruchu. Zwróć na to uwagę świadomie. Poproś swojego krewnego lub innego członka rodziny, aby poszedł za tobą. Zauważasz coś? Naturalne ruchy wyglądają nieco inaczej u każdej osoby.

  W ramach opieki staraj się „przystosować” się do ruchu ukochanej osoby i wspierać ją w jej ruchach. Jeśli usługa opieki bierze udział w opiece nad pacjentem, specjalista opieki z pewnością pokaże ci kilka sztuczek, które pomogą ci zaoszczędzić energię. Nie bój się pytać! Ważne jest, aby pamiętać, że musisz nauczyć się i zastosować w praktyce kilka prostych zasad:

  • Zachęcaj swoich podopiecznych do uczestnictwa tam, gdzie mogą to zrobić.
  • Podczas udzielania pomocy trzymaj go za „twarde” części ciała, czyli kości.
  • Krok po kroku przesuwaj odpowiednie części ciała jeden po drugim.
  • Nie blokuj przestrzeni ruchu stawów.
  • Wykonuj wszystkie ruchy powoli i płynnie, unikając szybkich, gwałtownych ruchów.

  Wszystkie ruchy są dostosowane do sytuacji i stanu osoby, która potrzebuje twojej pomocy. Dlatego ważne jest, aby  się nie spieszyć. Ściśle koordynuj z nim swoje działania za pomocą drobnych akcentów, spojrzeń lub słów. Zwróć uwagę na niego i jego impulsy motoryczne!

  Korzystanie ze środków pomocniczych

  Jakie są ograniczenia osoby potrzebującej opieki i jaka pomoc może go ułatwić i pomóc w poruszaniu się? Skonsultuj się z pracownikami opieki z funduszu ubezpieczeniowego lub kliniki, lub weź udział w kursach szkoleniowych dotyczących opieki, w których możesz ćwiczyć i wypróbować wszystkie niezbędne narzędzia.  Lekarz rodzinny może przepisać podstawowe środki pomocnicze. Zakład ubezpieczeń zdrowotnych pokrywa koszty, a ubezpieczony pokrywa dodatkowe koszty.   Jeśli istnieje dyplom pielęgniarki, niektóre dodatkowe środki pomocnicze można uzyskać w kasie pielęgniarskiej.

  Bądź bezpieczny i dobrze mobilny

  Zwłaszcza gdy nadal jesteś trochę mobilny, czasami trudno jest zaakceptować, że Centrum pomocy, zapewni większą samodzielność i bezpieczeństwo. Być może dlatego, osoba wymagająca opieki, niechętnie wybiera się urządzenie do poruszania. Typowymi środkami pomocniczymi do chodzenia są laski, kule, deltarady lub chodziki. Wózki inwalidzkie pozwalają osobom, które mają trudności z poruszaniem się lub w ogóle nie mogą chodzić, być mobilnymi w mieszkaniu i na zewnątrz.

  Również tutaj, wraz z członkami rodziny, którzy potrzebują opieki, możesz uzyskać porady dotyczące opieki nad urządzeniami, utrzymania ich w stanie roboczym, przestrzeni mieszkalnej i wyposażenia łazienek. Tam dowiesz się, które urządzenie do poruszania się jest najlepsze i otrzymasz instrukcje, jak z niego korzystać. Ważne jest, aby to urządzenie zawsze znajdowało się obok twojego krewnego w przyszłości i wiedział, jak z niego korzystać. Na przykład podczas wsiadania do wózka hamulce powinny być zawsze zablokowane. Podczas poruszania się po pochyłej powierzchni ważne jest, aby móc korzystać z hamulców. Prawidłowe działanie środka pomocniczego powinno być regularnie dokładnie konserwowane i sprawdzane.

  Przeczytaj także: Jak właściwie zorganizować codzienność opiekuna?

  Przeczytaj także: Oznaki i objawy choroby Alzheimera. Jak opiekować się osobą chorą na Alzheimera?