Dziennik pielęgniarki

Zadbaj o siebie

Zadbaj o siebie

    Zdziwiłbyś się, że ta książka – przyjaciel koncentruje się przede wszystkim na twoim samopoczuciu i kondycji fizycznej. Opieka domowa może być przyjemna, ale może być również męcząca i działać na nerwy. Twoje obowiązki mogą cię bardzo obciążyć zarówno fizycznie, jak i psychicznie i doprowadzić do wyczerpania fizycznego i nerwowego. Dlatego bardzo ważne jest, aby dobrze i uważnie dbać o siebie. Tylko wtedy, gdy jesteś zdrowy i czujny, możesz opiekować się ukochaną osobą. Gdzie uzyskać wsparcie i oferty pomocy? Możesz znaleźć wsparcie w opiece domowej, u innych członków rodziny, przyjaciół i sąsiadów. W poszczególnych rozdziałach znajdziesz również wskazówki, jak włączyć do codziennych trosk dbanie o siebie.

    Dbanie o siebie jest bardzo ważne

    Dbanie o siebie oznacza przede wszystkim: pozwalanie sobie na robienie własnych rzeczy z czystym sumieniem. Dla wielu jest to trudne w tej sytuacji. Opiekunowie zwykle koncentrują się wyłącznie na dobrym samopoczuciu osoby wymagającej opieki. Nie zwracają uwagi na własne pragnienia, uczucia i moce. Nie masz czasu na codzienne zmartwienia? Poniższe ćwiczenie pomoże Ci to zmienić.

    Ile kawałków ciasta dostanę?

    Narysuj dwa koła na kartce papieru. Pierwszy krąg reprezentuje twój „tort czasu”. Podziel go na segmenty. Weź kredki w trzech różnych kolorach. Pokoloruj indywidualnie, ile kawałków „tortu” masz dla siebie, swoich bliskich i „normalnego” codziennego życia z własnymi zmartwieniami, zobowiązaniami i innymi członkami rodziny. Pokoloruj kawałki  „tortu czasu”, które sobie podarowałeś, w swoim ulubionym kolorze.

    • Co mówi ci twoja część kawałków „tortu czasu”?
    • Czy masz wystarczająco dużo kawałków „tortu czasu”?
    • Jak zrównoważone są relacje między częściami?
    • W drugim „torcie czasu” narysuj, ile kawałków ciasta chcesz mieć dla siebie, aby czuć się dobrze i zachować zdrowie.

    Teraz porównaj dwa torty. Pierwszy pokazuje, jak możesz spędzać czas w tej chwili, drugi pokazuje, jak chcesz go spędzić. Pytania, jak można osiągnąć ten stan? Co jest prawdziwe i co może Ci w tym pomóc? Pomyśl o tym i zapisz swoje pomysły. Nie spiesz się. Dzięki temu ćwiczeniu zrobiłeś bardzo ważny krok w kierunku dbania o siebie: „rozłożyłeś” swoją sytuację przed sobą i rozważyłeś alternatywy.
    Dbanie o siebie oznacza również świadomość własnych źródeł siły w życiu codziennym i celowe ich wykorzystanie. Może to oznaczać coś innego dla każdego. Jaki jest najlepszy sposób na relaks?

    Moje wielkie i małe radości

    Weź kartkę papieru i zapisz wszystko, co sprawia Ci przyjemność, daje siłę i energię. Mogą to być małe codzienne rzeczy: w końcu spanie i cieszenie się poranną herbatą w łóżku, półgodzinne leżenie w wannie z cudownie pachnącym dodatkiem do kąpieli, spotkanie z dziewczyną w kawiarni, a także długi spacer po ogrodzie botanicznym, wizyta w zoo lub wycieczka poza miasto… Jeśli chcesz, możesz zapisać swoje życzenia. Co jest dla Ciebie szczególnie ważne? Co można z powodzeniem wdrożyć? Bardzo ważne jest, aby nie tracić z oczu swoich pragnień.

    Porada:
    Kiedy przeczytasz ten poradnik, prosimy Cię o ciągłe zastanawianie się nad wszystkimi rozważanymi sytuacjami. Aby to zrobić, uruchom notatnik, w którym zapisuj ćwiczenia.